Głównym zadaniem filtrów DPF jest zmniejszenie wydalanych cząstek sadzy i popiołu. regeneracja dpfZ upływem czasu zgromadzona sadza powoduje zapychanie filtra DPF. W przypadku zatkania filtru cząstek stałych znacząco słabną parametry pracy silnika - nasze auto osiąga o wiele słabszą moc, a spalanie paliwa wzrasta. Wówczas niezbędna jest regeneracja DPF, a czasem nawet wymiana DPF na nowy. Jak zatem wydłużyć żywotność naszego filtra DPF?

Głównym czynnikiem wpływającym na wydajność filtra DPF jest temperatura pracy silnika, która jest zbyt niska na krótkich dystansach, np. podczas jazdy miejskiej. W takich przypadkach dl pojazdu korzystna jest dłuższa podróż, umożliwiająca zachowanie stałej prędkości oraz obrotów silnika, co z kolei ułatwia wypalenie zebranego osadu. Dla wydajności filtra DPF niekorzystny jest również gwałtowny wzrost prędkości przy niskich obrotach - sytuacja taka ułatwia drogę dla niespalonego paliwa wprost do układu wydechowego, gdzie następnie przekształca się w sadzę i gromadzi się na naszym filtrze DPF. Należy sprawdzać szczelność turbiny i wtryskiwaczy - wyciek oleju silnikowego do komory clindra jest również bardzo niebezpieczny dla filtra DPF. Ważnym jest także, aby pamiętać o regularnej wymianie oleju silnikowego, przystosowanego do pojazdów z zamontowanym filtrem DPF (są to tzw. oleje niskopopiołowe).

Pogorszenie pracy silnika spowodowane zapchaniem filtra może poprawić regeneracja filtra DPF. Regeneracja DPF to proces przywracania sprawności technicznej filtrów DPF, wykonywany zgodnie ze specjalistyczną procedurą w ściśle kontrolowanych warunkach i przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Przed regeneracją DPF należy upewnić się, czy filtr DPF kwalifikuje się do naprawy (czy nie jest ukruszony, popękany, zaklejony substancjami chemicznymi). W kolejnych etapach wykonywane jest czyszczenie filtra DPF oraz nagrzanie filtra DPF przez około 12 godzin w celu spopielenia sadzy. W kolejnym kroku regeneracja DPF zawiera oczyszczanie monolitu z pozostałości po wszystkich zanieczyszczeniach znajdujących się wewnątrz filtra.



Źródło: supermechanik